Reflexní vesty mohou zachránit lidský život

Reflexní vesty slouží k ochraně, ale rovněž ke snadné identifikaci osob. Reflexní vesty (přes pracovní oděvy) nosí zejména pracovníci dopravních infrastruktur: silničáři, želečničáři a pracovníci technických služeb. V posledních letech zájem o reflexní vesty rapidně stoupl – musí jimi být povinně vybavena všechna služební vozidla (podle nařízení vlády 168/2002 Sb.). Odborníci na prevenci dopravní nehodovosti se však shodují, že by reflexní vesty měly být součástí výbavy všech vozů, a tedy i soukromých.

Nevyplatí se jezdit bez reflexní vesty

Reflexní vestu musí mít povinně v automobilové výbavě jestliže cestujete do jiných států Evropské unie. Je dobré předem si prostudovat, jaká pravidla pro reflexní vesty v konkrétním státě platí. Reflexní vesty musí řidiči oblékat při opouštění vozidla (úroveň dopravní cesty se liší stát od státu). Někde jsou povinni reflexní vesty oblékat pouze řidiči, v jiných státech musí mít reflexní vesty všichni pasažéři. Nedodržení je trestáno poměrně vysokými pokuty. Například v Belgii může řidič za nepoužití reflexní vesty zaplatit pokutu až 1375 euro.

Reflexní vesty pro děti

Reflexní vesty také oblékají pedagogové nebo děti jdoucí v útvaru coby účastníci silničního provozu. Dětské reflexní vesty také oblékají osvícení rodiče svým dětem na bicyklech. O reflexní vesty mají v poslední době zájem rovněž městské úřady: čím dál víc se jim daří zaměstnávat nepracující lidi v tak zvaných veřejně propěsných pracích nebo ve veřejné službě. Často tito lidé dostávají spolu s úkolem i reflexní vesty, podle nichž je snadno identifikovatelné, kde se právě nalézají a jakou činnost ve prospěch veřejnosti vykonávají. Reflexní vesty se vyrábějí nejčastěji v neonových barvách – zelenožluté nebo oranžové. Bývají ještě opatřeny reflexními pásy, a to buď podélnými nebo svislými a podélnými. 

Vzhledem k tomu, že reflexní vesty jsou pomůckou, která může ochránit zdraví (zachránit život), jsou reflexní vesty k dostání za velice nízké ceny. Reflexní vesty není třeba zkoušet, proto je výhodné objednat si je prostřednictvím e-shopu.